Tudományos kutatás támasztja alá, hogy ha a gyerekek kevesebb játékkal játszanak, akkor kreatívabbak. Végre! 🙂 Egy angol nyelvű cikk fordítása következik, mert arra mutat rá, amivel az Egyszerűbb gyermekkor már évek óta foglalkozik: hogy a kevesebb – a gyerekjátékok esetében is – több.
A szülők végig gyanították ezt: azoknak a gyerekek, akiknek túl sok játéka van, könnyebben elterelődik a figyelmük, és kevesebb minőségi játékidőben van részük – írja egy friss kutatás. A Toledói Egyetem (Ohio, USA) kutatói 36 kisgyermeket hívtak egy szobába fél órányi játékra négy, illetve tizenhat játékkal. Azt találták, hogy a kicsik messze kreatívabbak voltak, amikor kevesebb játék állt a rendelkezésükre. Mindegyikkel kétszer olyan hosszú ideig játszottak, többféle felhasználási módot találva ki minden játéknak, így meghosszabbítva és kibővítve játékukat.
A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy a legjobb, ha a szülők, iskolák, óvodák elpakolják a játékok nagy részét és jóval kevesebbet hagynak elöl, mindig váltogatva az aktív játékokat. Így arra ösztönzik a gyerekeket, hogy kreatívabbak legyenek és hosszabb ideig tudjanak egy dologra figyelni.
„Kisgyermekkorban a gyerekek fejlesztik, de még nem tökéletesítették a figyelmük feletti irányítást. A figyelmüket, és így a játékukat megzavarhatják a környezetükben található figyelemelterelő tényezők. Jelen kutatás eredményei azt sugallják, hogy a túl sok játék ilyen zavaró tényezővé válhat.”