Még régebben kérte az egyik olvasóm, hogy írjak többet arról, milyen higiéniai, kozmetikai termékeket használunk. Akkor azt gondoltam, ez olyan kevés, hogy nem is tölt ki egy bejegyzést. 🙂 De mostanában több hasonló cikk is szembejött, gondoltam, leírom én is, mi hogyan csináljuk. Ráadásul tegnap nagyszerű felfedezést tettem a leégés kezelésében, és ez is hasznos lehet másoknak, most, hogy itt a nyár.
Valahogy a fürdőszobában egyáltalán nem volt bonyolult a selejtezés. Talán azért, mert már évekkel ezelőtt áttértem a csak természetes alapanyagú tisztálkodószerekre, így mindenből megvolt az az egy típus, amit használtam, nem volt ötféle illatú tusfürdő. Bár most, hogy belegondolok, pont a tusfürdőből nem találtam sokáig azt az egyet, ami nagy szerelem lett volna, de végül szembejött egy házi készítésű szappan személyében.
Nézzük sorban, hogy mik vannak nálunk a fürdőszobapolcon:
Szappan
Tusfürdő helyett végül egy házi szappan lett a befutó, ami az én nagyon száraz bőrömet megnyugtatja. Korábban minden tavasszal és ősszel testápolóban tocsogtam minden este, hogy ne viszkessen a bőröm egész nap. Nem mondom, hogy nem kell már testápolót használnom, de sokkal kevesebbet. És akinek nem ilyen száraz a bőre, az szerintem simán kihagyhatja egy ilyen szappan mellett. Szóval tusfürdő és testápoló kettő az egyben, illetve nálunk babafürdető is. A saját szappanomat teszem Lenke fürdővizébe is egy pár percre. Tudom, tudom, hogy elég lenne a tiszta víz is, de engem ez megnyugtat. Intim higiéniára viszont nem alkalmas a szappan lúgos kémhatása miatt. Erre én a Faith In Nature termékét használom, de a bábám szerint semmivel nem kellene felborogatni a kényes egyensúlyt.
Úgy találtam meg a „szerelmemet”, hogy a különböző vásárokról szuvenírként mindig egy kézi készítésű szappant hoztam haza, és ezeket tesztelgettem. Szerintem nincs értelme itt most készítőt írni, mert annyira egyéni, hogy kinek milyen a bőre és mi felel meg neki. Annyit elmondok, hogy nem a híresebb házi kozmetikum készítők közül való.
Kézmosásra persze másik szappant használunk, folyékony természetes szappant a Froschtól (de csak ha találunk leárazva…). Próbáltam tömbszappanból is készíteni folyékony szappant, de nem túl profi módszerrel, és sajnos nem lett túl guszti: nem lett egyenletes az állaga, hol sűrűbb volt, hol hígabb. Ezt még gyakorolnom kell. 🙂
Testápoló
Azt hiszem, nem tudom megkerülni, hogy leírjam, elég sok mindent használunk a DM Alverde márkájából, ami csak természetes összetevőket tartalmaz és vegán. Sokáig az ő pekándiós testvajukat használtam, aztán szerencsére terhes lettem és találkoztam a terhességi csíkok elleni testápolójukkal, aminél jobb hidratálót eddig nem találtam. Azóta is azt használom. 🙂
Ez az arckrém, a lábápoló és sokszor a kézkrém is. Szemránckrém és hasonló csodák nincsenek – nem hiszek bennük. Abban hiszek, hogy ráncosan is szép leszek. 🙂
Egyébként egy ideig szerelemben voltam a Body Shop testápolóival, amíg meg nem tudtam, hogy azért az ő termékeikbe kerül más is, mint természetes anyag. Ugyanígy az Yves Rocher termékei is tartalmaznak a néhány bio összetevő mellett adalékanyagokat is. Jó szívvel ajánlom egyébként a Krémmánia nevű oldalt, ahol nagyon sok kozmetikai termék összetevőit lehet ellenőrizni.
Shea vaj, a csodaszer
A shea vajnak egyre újabb és újabb oldalait fedezem fel. Testápolónak kicsit nehezen kenhető, de kókuszolajjal és illóolajjal keverve készítettem már belőle ajándékba jó kis kéz- vagy testápoló tömböket. Egy ideig azért tartottam itthon, hogy a kisebb sebek leszárításában segítsen, vagy a kirepedt számat begyógyítsa (ajakápolónak is szuper!). De vészhelyzetben, nagyon száraz bőrnél testápolóként is bevetettem.
És itt jön a nagy felfedezés: tegnap brutálisan leégtem, mert a strandon csak arra figyeltem, hogy Lenke védve legyen. Este Zoli bekente az egész hátamat shea vajjal, amit hagytunk beszívódni – kivéve, hogy Lenke felébredt és mellé kellett feküdnöm az ágyba. Ma reggelre már csak ott voltam piros, ahol az ágyhoz értem és az ágynemű felitatta a shea vajat a bőrömről. Még soha nem gyógyultam meg ilyen gyorsan ennyire durva leégésből, úgyhogy ezt a trükköt mindenkinek jó szívvel ajánlom.
Egyébként, miután a shea vaj ennyire jó hatással van a bőrre, mi popsikrémnek is ezt használjuk. Az ujjaink közt egy kis darabot felmelegítve hamar kenhető lesz, ilyen kis felületre ez pont elég.
Sampon és balzsam
A hajápolásban akkor tértem át a természetes megoldásokra, amikor elkezdtem hennával festeni a hajam és az volt az érzésem, hogy nem lenne jó a természetesen festett hajat vegyszeres samponnal bombázni. A Faith In Nature márka termékei közt meglepően hamar találtam olyan sampont, ami megfelel a hajamnak, pedig emlékszem, korábban sokat kellett keresgélni a megfelelőt. Talán a természetes összetevők miatt jobb a hajnak, de az is lehet, hogy maga a henna tett jót, amit gyógynövényes hajpakolásnak is neveznek és létezik belőle színtelen is. (És már vannak olyan természetes festékek, amiket a vegyileg festett hajra is lehet alkalmazni, szóval nem kifogás, hogy emiatt nem tudunk áttérni a természetes hajfestésre.)
Semmilyen más hajápolóra, hajformázóra nincs szükségem. Illetve van egy hajvasalóm, ezzel szabályozom a rakoncátlan tincseket. Ahhoz, hogy a rövid hajam hátul ne lapuljon le, régebben vettem hajhabot az Alverdétől, de mindig rám romlott, tiszta vízzel egyszerűbb volt beállítani a hajamat.
Kellékek fürdőzéshez
Be kell vallanom, van pár ajándékkészítésből megmaradt fürdőbombám és ajándékba kapott fürdősó is. Évente egyszer, amikor beülök a kádba, használok belőlük valamennyit. 🙂 Illetve néha szoktam holt-tengeri fürdősót is használni, de a szülés óta nem mertem, mert méregtelenít. Valószínűleg egyébként lehetne, nem indít be olyan intenzív méregtelenítést, ami bekerülne az anyatejbe, de nem kockáztatok.
Fogkrém
Az Alverde márkából vesszük ezt is, Lenkének van külön gyerekeknek való, ez nemrég jelent meg. A fogápolás nálunk nem túl szofisztikált, nincs fogselyem vagy szájvíz vagy egyéb termék.
Arclemosó tonik
Szintén Alverdés, nem minden nap használom, csak amikor éppen kezelni kell valamit az arcomon vele.
Dezodor, parfüm
Alverde a golyós dezodorom is, mindenmentes, illatmentes. 🙂 Tudom, hogy dezodorból pont vannak nagyon jó alternatívák és a magyar kézműves készítőket támogatandó igazán válthatnék, de eddig egyszerűbbnek és olcsóbbnak tűnt besétálni a DM-be és ott megvenni. De ismerek olyan készítőt, akinél például vissza is lehet váltani a dezodor stiftes kiszerelésű tégelyét.
Parfümből, bevallom, három darab van, amit nem volt szívem kidobni. Volt egy mindennapi, egy különleges, amit imádok, és egy, amit ajándékba kaptam. Ráadásul ezek egyike sem természetes, még az Yves Rocher vaníliás parfümje áll a legközelebb ezek közül a természetességhez. Tetézi a bajt, hogy egyiket sem használtam Lenke születése óta, mert a szokatlan illat okozhat szopisztrájkot is. Lassan azért majd visszatérek ezekhez, és ha elhasználtam őket, már csak egyet fogok tartani.
Smink, körömlakk
Hát, a smink is egy jó kérdés, amióta Lenke megszületett. Gondolhatjátok, hányszor festettem ki magamat… Szerintem egyszer, nemrég az osztálytalálkozómra. De egyébként már gyógyítóként is alig használtam, inkább csak különleges alkalmakkor. A bankban még ezer árnyalatú szemhéjpúderem volt, szemceruzák, alapozó, pirosító, többféle szempillaspirál. De ahogy egyre inkább önmagam lehettem, egyre kevésbé éreztem szükségét, hogy sminkkel mindennap „álarcot” fessek magamra. Most már inkább csak hab a smink a tortán, ha éppen úgy alakul, hogy kicsípem magam valahova. Itt még tartozom magamnak egy selejtezéssel, valószínűleg a szemhéjpúderek szavatossága régen lejárt, meg a legtöbb terméké. Szerintem egy füstös (fekete-szürke) szemhéjpúdert fogok megtartani, meg az alap termékekből (alapozó, púder, pirosító, szempillaspirál, szemöldökceruza, esetleg szemceruza) egyet-egyet, alkalmakra.
A körömlakkokat a terhesség alatt száműztem egy átlátszó körömerősítő kivételével, ami Yves Rocher, tehát majdnem természetes. Ezt is csak a lábamon használtam nyáron, és hát nem nagyon volt rá szükség, mivel Lenke július elején született. Azt tudni kell, hogy a körömlakkok iszonyú mérgező anyagokkal vannak tele, úgyhogy a csiniség kedvéért terhesen meg szoptatás alatt nem kenném őket folyamatosan magamra, meg később a gyerekemre sem. Próbáltam már természetes körömlakkot, de az egy nap alatt lerepedezett a körmömről, és akkor már a körömlakklemosó napi használata nagyobb kárt tett szerintem, mint egy majdnem természetes körömlakk.
Most mégis visszaszivárgott a színes körömlakk az életembe: ősszel egy hajfestés során megfogott körmök miatt egy halvány rózsaszín, a nyár beköszöntével pedig egy sötétebb a lábamra, ugyanis az egyik körmöm belilult és az ilyesmi nagyon lassan nő le.
A sminkhez Alverde kétfázisú sminklemosót, a körömlakkhoz teljesen retró körömlakklemosót használok (nem hiszem, hogy erre lenne természetes alternatíva, de cáfoljatok meg).
Napvédelem
Szintén jó kérdés, mert nagyon nehéz olyan naptejet találni, ami nincs tele vegyszerekkel. A természetes verziók nagy része pedig fehér réteget képez a bőrön. Egyik évben egy bioboltban találtam valami fél-természetes megoldást, ami a testemnek és a lelkemnek is jó volt, viszont elfelejtettem, hogy mi volt a márkája… Idén Lenkének vettünk egy szuperül kenhető, méregdrága bio naptejet, ami nem képez fehér réteget a bőrön és már teszteltük, hogy nagyon jól véd – délben, tűző napon sikerült egy étteremben ebédelni, ahol a szél miatt nem nyitották ki az árnyékolókat. Kendővel is próbáltam Lenkét óvni, de persze izgett-mozgott és a szél is folyton lefújta a fejéről. Én nagyon leégtem, neki semmi baja nem lett szerencsére. A lelkiismeretem azt diktálta, hogy Lenke drága krémje mellett magamnak valami olcsót vegyek, úgyhogy most szereztem egy teljesen kommersz naptejet. Majd ha ez kifogyott, talán újragondolom, és veszek egy Alverde „bőrfehérítőset”. 🙂
Természetes egyensúly
Biztosan lehetne a fentiekben leírtakon túl is csökkenteni a használt kozmetikai termékek körét, de valószínűleg sokan használnak ennél több szert a bőrükre, hajukra. Ahogy mondani szokás mostanában, nem vagyok szőrös lábú ősanya (jut eszembe, a szappan borotvazselé helyett is tökéletes!), de nem vagyok az a típus sem, aki minden nap sminkel és sokszoros figyelmet fordít a higiéniára, hiszen ez nekem túl vegyszeres megoldás lenne. Ebben is próbálok egy középutas verziót keresni. Szerencsére ma már vannak olyan termékek, amiknek a segítségével fent lehet tartani egy alapvető higiéniát és bőrápolást anélkül, hogy kőolaj-származékokat kennénk magunkra. Ezzel jót teszünk a testünknek, jót a környezetnek (kevesebb vegyszer és kevesebb műanyag tégely), és jót a pénztárcánknak is.
Egyébként az imádott gyerekorvosunk is mondta, hogy ne rontsuk el Lenke bőrének egyensúlyát semmilyen krémmel, úgyhogy erre törekszünk. Persze naptej kell, meg a strandon a klóros víz is gondolom belenyúl ebbe az egyensúlyba. De kíváncsi vagyok, vajon meddig nem kell majd neki semmilyen testápoló, ha valóban főként természetes anyagokkal találkozik (a ruháit érő mosószert is beleértve).
Ezek a mi selejtezést követően használt fürdőszobai kellékeink. Ti tudnátok még egyszerűsíteni?