Be kell vallanom, nem vagyok oda a karalábé ízéért, ha nem nyersen fogyasztom. Viszont most teljesen véletlenül olyan finom vegán töltött karalábét sikerült alkotnom, hogy meg kell osztanom a receptjét. Egészen büszke lettem magamra. 🙂 Ugyanezzel a töltelékkel készülhet töltött cukkini, tök, padlizsán, esetleg paradicsom is.
Az úgy kezdődött, hogy karalábé volt a szatyorban, ami alapján a töltött karalábé bekerült a heti menütervbe. Ráadásul utána elfelejtettem leadni a rendelést, úgyhogy vehettem volna mást is a piacon, de akkor már kitartottam az eredeti tervem mellett. Viszont mégsem tetszett az a recept, amit eredetileg kinéztem, úgyhogy nekiláttam, hogy magamtól kitaláljak egy receptet. Ebben Zizi töltött sütőtök receptje inspirált, ez a töltött karalábé tekinthető egy nyári válasznak Zizi receptjére. 🙂
Hozzávalók:
(4 adaghoz, de ha köret nélkül szeretnéd enni, inkább szorozz be mindent másféllel)
- 4 nagy karalábé
- egy csokor újhagyma (v 2 fej lilahagyma)
- 1 paradicsom
- 1 marék aszalt paradicsom
- 100g kuszkusz
- 2 dl víz
- 2 dl rizstejszín (vagy nem vegánoknak sima tejszín)
- bazsalikom, oregánó, só, bors
- 2 tk zsemlemorzsa + 2 tk sörélesztőpehely keveréke
Az aszalt paradicsomot, ha nem elég puha, beáztatjuk. A karalábékat meghámozzuk, megmossuk, félbevágjuk és kivájjuk úgy, hogy mindenhol kb. másfél-két centiméteres fala maradjon, majd félretesszük. Nekem tetszett, hogy a karalábé a sütés után is harsogós volt, de Zoli szerint megszikkadt. Aki ezt szeretné elkerülni, az főzze elő a kivájt karalábét enyhén sós vízben. A hagymát felkockázzuk vagy újhagyma esetében felkarikázzuk, és kevés olajon elkezdjük pirítani a karalábé belsejével és a felszeletelt friss és aszalt paradicsommal együtt. Erre jönnek a fűszerek (soook zöldfűszer, só és bors pedig ízlés szerint), majd ha a karalábé egy kicsit megpuhult (ez pár perc, ha elég vékonyra vágtuk), a víz és a kuszkusz. Pár percig kevergetjük, majd hozzáadjuk a (rizs)tejszínt és még egyszer felforraljuk. A keveréket a kivájt karalábékba töltjük, megszórjuk a tetejét a zsemlemorzsa és a sörélesztőpehely keverékével, majd előmelegített sütőben addig sütjük, míg szépen megpirul (nálunk ez kb. 40 perc volt).
Nekem annyira ízlett, hogy szerintem simán kínálhatjuk nem vegánoknak is. Ha mégis szeretnénk állati eredetű összetevőket tenni bele, akkor a rizstejszín helyettesíthető sima tejszínnel, a zsemlemorzsa-sörélesztőpehely kombó reszelt parmezánnal. Húsevők tehetnek hozzá darált húst is, gondolom, ez esetben ennek a dinsztelésével kell kezdeni a folyamatot, de ebben sajnos nem vagyok olyan jártas.
Legközelebb megpróbálom kuszkusz helyett kölessel készíteni, bár így is nagyon finom volt, de a köles mégiscsak helyi alapanyag, ráadásul jobban össze tud állni, mint a kuszkusz. Majd jelentem, hogy hogy sikerült.
Jó étvágyat hozzá, és írjatok, ha kipróbáltátok!