Egyre többet hallani női körökről, női programokról, a nőiség felébresztéséről. Egyre többen ébredünk rá, hogy a világ egyensúlyához – de a kapcsolatainkban, és főleg az anyaságunkban is – fontos, hogy meg tudjuk élni a női oldalunkat: a lassítást, befelé indulást, hogy kapcsolódjunk az érzelmi világunkkal, a testünkkel. De miért fontos, hogy ezt közösségben tegyük? Mi a női kör és miért annyira jó, hogy egyre többünk életének fontos része?
Tudjuk, hogy az ember társas lény, és sokan hallhattuk már azt is, hogy nőként közösségben, kapcsolódásban oldjuk meg a problémáinkat. A női körben olyan biztonságos teret hozunk létre, amiben ez a kapcsolódás, önmagunk megosztása egészen el tud mélyülni. Más szemszögből láthatunk rá a saját problémáinkra, vagy akár mások megosztásaiból a saját életünkre vonatkoztatva is tanulhatunk. Sokszor az is mélyen megnyugtató élmény, ha megtudjuk, hogy mások is hasonló nehézségekkel küzdenek, nem vagyunk egyedül.
A legegyszerűbb női körben csak összegyűlünk és beszélgetünk – és ez önmagában is nagyon gyógyító tud lenni. Persze megvannak a kör keretei, amik biztonságot teremtenek, és amik megkülönböztetik a barátnői beszélgetéstől. Ilyenek a titoktartás, a másik szívből, elfogadással történő hallgatása, vagy akár az, hogy mindenkinek van dedikált ideje, amikor megszakítás, közbevetés, kéretlen tanácsok nélkül elmondhatja, amit éppen fontosnak érez megosztani.
Talán nem is gondolnánk, hogy mennyire értékes tud lenni, amikor ebben az elfogadó figyelemben beszélhetünk, megmutathatjuk magunkat. Pedig ez az élmény a lelkünk egyik létfontosságú részét gyógyítja.
Amikor nem biztonságos megmutatni magam
Azok az élmények, amik gyerekkorunkban érnek, lenyomatokat hagynak bennünk: van, amiről azt tanuljuk meg, hogy biztonságos, és van, amiről azt, hogy veszélyes. Például ha kicsi korunkban a sírásunkra, az igényeink jelzésére vagy később az érzelmeink kimutatására az a szülői reakció, hogy elutasítanak bennünket, akkor megtanuljuk, hogy nem biztonságos megmutatni magunkat – hiszen gyerekként a szülőtől függ az életünk, az ő elutasítását akár életveszélyként is lefordíthatja a rendszerünk.
Felnőttként ezek a mintázatok tovább dolgoznak bennünk, és gyakran a külvilág is mintha ezeket igazolná: nem számíthatok elfogadásra, ha megmutatom magam. “Megmutatom magam” lehet az igényeim kifejezése, a kreativitásom kibontakoztatása, a vágyaim követése, az őszinte véleményem kifejezése, az értékrendem kinyilvánítása, de akár a határaim kijelölése is.
A gyógyulás útjai
Talán sejtjük már, hogy mi mindenre lehet hatással ez a minta az életünkben. Szerencsére már vannak módszerek, hogy ezeket a mintákat feldolgozzuk (például az AnaLog módszer) – de a múltra irányuló gyógyulás mellett az is nagyon hasznos, amikor át tudjuk írni pozitív élményekkel ezeket a mintákat. Hosszú idő is lehet, ameddig az idegrendszerünk megszokja, hogy kapcsolódni, megmutatni magam valójában biztonságos is lehet. De ha újra és újra átéljük ezt az élményt, előbb-utóbb meg tudunk nyugodni abban, hogy van egy hely, ahol elfogadnak minket. És amikor már nem az elfogadás hiányán van a fókuszunk, sokkal könnyebb lesz azokat a helyzeteket kezelni az életünkben, amikben elutasítást élünk meg.
Olyan ez az élmény, mint egy anyai ölelő kar, egy öl, amibe az ember belebújhat és elmondhatja azokat a dolgokat is, amiket szégyell.
Hibákat, amiket elkövetett, dolgokat, amik miatt bűntudata van, vagy olyasmit, ami vele történt, de annyira mélyen fájdalmas, hogy nehezen osztja meg az ember. Lehet, hogy ezekre korábban olyan reakciót kapott, ami fájdalmat okozott, ami megerősítette abban, hogy nem jó megosztani azt, ami a lelkünk mélyén van. De aki már volt ebben az anyai ölben, ami egy jó női körön létrejön, tudja, hogy akár egyetlen ilyen élmény is mélyen gyógyító lehet.
Valójában ezt adja meg a női kör. Azt, hogy lehetsz, aki vagy, elfogadunk.
És ebben a biztonságban el tudsz indulni befelé, önmagad felé.
Előhívjuk a női oldalunkat
Ha ezt a megosztást, ezt a beszélgetést még kiegészítjük tánccal, énekkel, érintéssel, rituálékkal, testtudatossággal, természetkapcsolattal, szépséggel – az mind segít a női oldalunkkal kapcsolódni (és persze a hatásaikról külön-külön is könyveket lehetne írni). Ez a női oldal segít nekünk, hogy elfogadással tudjuk hallgatni a másikat, befogadjuk őt és a megosztását (a körben, vagy azután otthon, a kapcsolatainkban). De ugyanez a női oldal önmagunk felé is megteremti az elfogadást, a magunkkal való biztonságos kapcsolódás lehetőségét.
Egy női körön megérezhetjük, hogy ez az a minőség, ez az a lelassulás, ez az az öngondoskodás, önszeretet, ami hiányzik az életemből.
Talán ez az oka annak, hogy aki egyszer volt már női körben, az újra és újra keresi ennek a lehetőségét, és ha megteheti, rendszeresen megadja magának ezt az élményt.